وضعيت:  
  جمعه ، 19 آذر 1395
eco.sbu.ac.ir
 
 
 
 
 
 
 
سایت دانشگاه
 
سایت دانشکده
 
معرفي گروه فلسفه و كلام    گروه فلسفه و کلام زیر مجموعه یکی از گروههای تخصصی دانشکده الهیات و ادیان دانشگاه شهید بهشتی است که پس از تاسیس این دانشکده در سال 1388با پذیرش دانشجو در رشته کلام تطبیقی با مدیریت آقای دکتر سید هاشمی فعالیت خود را آغاز نمود و در حال حاضر در سال 1391در رشته کلام تطبیقی و رشته فلسفه و کلام اسلامی با دو گرایش کلام اسلامی و فلسفه اسلامی در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو پذیرش می نماید.

معرفی رشته ها

1- رشته کلام تطبیقی
کلام تطبیقی یکی از گرایش های رشته کلام و فلسفه اسلامی است که از سال 88 با پذیرش تعدادی دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد راه اندازی شده است. با توجه به این که امروزه با گسترش رسانه های ارتباطی و الکترونیکی فاصله بین انسان¬ها در سطح جهان کم شده است و تقریباً مرزی بین پیروان ادیان و مذاهب وجود ندارد مطالعه و تحقیق علمی و آکادمیک به ویژه به نحو مقایسه¬ای و تطبیقی بین ادیان و مذاهب ضروری به نظر می رسد . هرچند گرایشهایی تحت عنوان تاریخ ادیان در دانشکده های الهیات معمول بوده است ولی جای رشته ای که در آن تحقیقات مقایسه ای و تطبیقی بین ادیان بزرگ صورت پذیرد در بین رشته ها خالی بود لذا دانشکده الهیات و ادیان دانشگاه شهید بهشتی اقدام به راه اندازی این گرایش در سطح کارشناسی ارشد نمود و اینک دوره سوم این گرایش را با استفاده از اساتید گروه و اساتید مجرب مدعو از دیگر دانشگاهها برگزار می نماید . مواد درسی که در این گرایش ارائه می شود ( جدای از دروس جبرانی بر حسب نیاز دانشجویان ) عبارتست از :

1. روش شناسی مطالعات تطبیقی به میزان 2 واحد جهت آشنایی دانشجویان با روش تحقیقات تطبیقی برای آمادگی بیشتر در پژوهشهای مقایسه ای بین ادیان و مذاهب . 2.کلام اسلامی با رویکرد مقایسه و تطبیق بین مذاهب اسلامی به ویژه معتزله ، اشاعره و شیعه به میزان 5 واحد .
3.تاریخ علم کلام یهودی و مسیحی به میزان 2 واحد جهت آشنایی دانشجویان با تاریخ شکل¬گیری کلام یهود و مسیحیت.
4.کلام یهود به میزان 2 واحد، کلام مسیحی به میزان 2 واحد و کلام زردشتی به میزان 2 واحد جهت آشنایی دانشجویان با برخی مباحث کلامی در ادیان مذکور و آمادگی برای تحقیقات مقایسه¬ای
5.متون تخصصی کلام به زبان انگلیسی و عربی به میزان 5 واحد برای افزایش توان دانشجویان در استفاده از متون اولیه کلامی
6.الهیات تطبیقی به میزان 4 واحد که به صورت مقایسه¬ای و تطبیقی به بررسی منابع و محتوای کلام یهودی، مسیحی و اسلامی می¬پردازد.
7.با توجه به اهیمت مطالعات تطبیقی 6 واحد به عنوان پژوهش به رساله اختصاص دارد که ترجیحاً موضوعات رساله به نحو مقایسه¬ و تطبیق بین ادیان ابراهیمی و یا مذاهب اسلامی خواهد بود موضوعاتی که در راستای مطالعات تطبیقی تا بحال مورد تصویب قرار گرفته¬اند عبارتند از:

1. آموزه نجات در مذهب کاتولیک و مذهب شیعه
2.بررسی گناه آدم در یهود، مسیحیت و اسلام
3.توحید و معناشناسی صفات الهی در کتاب مقدس و قرآن
4. شر از نگاه علامه طباطبایی و پلنتینگا
5.عقل فعال از نظر ابن سینا و توماس آکوئینی
6.نبوت از دیدگاه ابن سینا و قاضی عضد ایجی
7.اراده الهی از دیدگاه ابوالحسن اشعری و خواجه نصیر طوسی
8.شیطان در آیین زردتشت و اسلام
9.نقد و بررسی شر از نظر شوپنهاور
10.ویژگیهای انبیا در عهدین و قرآن
و....

2-رشته فلسفه و کلام با دو گرایش کلام اسلامی و فلسفه اسلامی

این رشته در سال 89 به تصویب هیات ممیزه دانشگاه رسید و مقرر شد در سال 91 در دو گرایش فلسفه اسلامی و کلام اسلامی در مقطع ارشد دانشجو پذیرش شود .

کارشناسی ارشد فلسفه و کلام اسلامی که تلفیقی از آموزش و پژوهش می باشد، شامل 28 واحد درسی و 4 واحد به عنوان پایان نامه و تعدادی دروس جبرانی باپیشنیاز می باشد. ضمنا با توجه به ضرورت تفکیک دو گرایش فلسفه اسلامی و کلام اسلامی هر یک جدای از 16 واحد مشترک، شامل 12 واحد اختصاصی به قرار زیر می باشد.

دروس مشترک اصلی

1

زبان انگلیسی تخصصی

2واحد

2

منطق قدیم(ارسطویی)

2واحد

3

حکمت مشاء 1

2واحد

4

حکمت اشراق1

2واحد

5

حکمت متعالیه1

2واحد

6

کلام معتزله، اشاعره و امامیه1

2واحد

7

استنباطهای فلسفی و کلامی از قرآن و حدیث

2واحد

8

مبانی فلسفی علم کلام

2واحد

 

دروس تخصصی گرایش فلسفه اسلامی

1

حکمت مشاء 2

2واحد

2

حکمت اشراق2

2واحد

3

حکمت متعالیه2

2واحد

4

حکمت متعالیه3

2واحد

5

حکمت متعالیه4

2واحد

6

منطق جدید

2واحد

7

پایان نامه

4واحد

 

دروس تخصصی گرایش تخصصی گرایش کلام اسلامی

1

کلام امامیه1

2واحد

2

کلام امامیه2

2واحد

3

کلام معتزله و اشاعره 2

2واحد

4

فلسفه دین

2واحد

5

مسائل جدید کلامی

2واحد

6

معرفت شناسی

2واحد

7

پایان نامه

4واحد

 

 

پیشینه    

مديريت گروه فلسفه و كلام اسلامی

گروه فلسفه و كلام به عنوان يكي از گروه هاي آموزشي دانشكده الهيات و اديان در رشته كلام با دو گرايش كلام اسلامي و كلام تطبيقي و در رشته فلسفه با دو گرايش فلسفه اسلامي و فلسفه دين مورد تصويب اوليه قرار گرفته است. كه در نيمسال اول سال 88 در گرايش كلام تطبيقي با پذيرش دانشجو در مقطع كارشناسي ارشد شروع به كار نموده است .

مديريت گروه : آقاي دكتر سيداسماعيل سيدهاشمي

 

نمودار نسبت دانشجو به استاد    


نمودار نسبت دانشجو به استاد
 

 

 
 
pr.office@mail.sbu.ac.ir :روابط عمومي   info@sbu.ac.ir :وب سايت   نقشه‌ي سايت
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه شهید بهشتی می باشد
 
جامعه دانشگاهی